Ana Sayfa / Bilim / Bilimin Ötesine – Zaman Makinesi

Bilimin Ötesine – Zaman Makinesi

Merhaba Gizli Bilim okurları. Bugünki konumuz hepimizin yakından merak ettiği , her zaman aklının bir köşesinde bulunan ve gizemli bir soru haline gelmiş olan “zaman makinesi” denen ve gelecekte insanlığın en büyük icadı olacağı söyleyen teknolojiden bahsedeceğim. Şimdi konuya geçelim öncelikle ;

Zaman Makinesi nedir ?

Zaman makinesi bazı bilim insanlarına göre insanlığın bir hayalgücü örneği ve imsansız bir buluş. Kimi bilim adamlarına göre ise teknolojinin geleceği son noktanın bir örneği. Yani atlıyorsunuz bir makineye torununuzun torununa gidip elinizi öptürüyorsunuz yada dedenizin dedesine gidip elini öpüyorsunuz. 🙂

Zaman makinesinin şekli neye benziyor?

Geleceğe dönüş filminde zaman makinesi bir “araba” şeklinde yapılmıştı. Araba gerekli hıza ulaştığında zaman kayması oluyordu. Bazı bilim adamları da zaman makinesini buna benzeyeceğini söylüyorlar.
zaman makinesi
Veya bir başka şekil bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz o bizi atomlarımıza ayıran silindir bir fanus şekilidir. Kimbilir zaman makinesi belki bunlara benzeyebilir. Belki çok daha farklı bir şekil olabilir.

Zaman makinesi hakkında bilim adamları ne düşünüyor?

Bilim adamları bu konuda 2 parçaya ayrılmış durumdalar;
1. Grup zaman makinesinin icadının söz konusu dahi olmayacağını düşünüyor.
2. Grup zaman makinesinin icadını mümkün olacağını ve bu icadın teknolojinin son parçası olacağını düşünüyorlar.

Grup 1 – İmkansız olduğunu düşünenler.
Bu grup az önceki tanımdaki gibi zaman makinesinin tıpkı çıplak gösteren gözlük gibi (neden birçok örnek varken çıplak gösteren gözlüğü tercih ettiğimi bilmiyorum. 🙂 ) bir hayal parçası olduğunu söylüyorlar. Nedenleri ise oldukça basit “Dede paradoksu” (tabiki birçok komplo teorisi var ama en bildiğini olduğundan bunu tercih ettim.)

– Dede paradoksuna göre biz zaman makinesini icat edip dedemizin henüz babannemiz ile tanışmadığı bir zamana gidip öldürsek geri döndüğümüzde babamız olmaz , babamız olmassa bizde olmayız. O zaman geri döndüğümüzde biz 1 katil mi olacağız yoksa hiç doğmamış mı olacağız ? Bu grup bu teori ile zaman makinesinin icat edilemeyeceğini savunuyor.

Grup 2 – zaman makinesinin icat olabileceğine inananlar
Bu grup ise hiçbirşeyin imkansız olmadığını savunan grup. Bunlar grup 1’in komplo teorilerine cevaplar buluyor. İşte dede pparadoksu için bu grubun düşüncesi;

– O zaman tıpkı geleceğe dönüş filmindeki gibi düz ilerleyen zaman bizi başka bir evrene sürükleyecek ve biz o evrende katil olacağız derler.

doktor

Bu 2 grubun kavgası sürerken ben uzaymayayım ve bitireyim. Yazıyı 2 parçaya bölmeye karar verdim 2.bölümede sadece bu sitede bulacaksınız.

Hakkında Gizliilim

ılgınızı cekebilir

Mercedes-Benz’den Cenevre’de dünya lansmanı

Mercedes-Benz, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobilden hafif ticari araçlara, seri üretim araçlardan elektrikli konsept araçlara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir