Ana Sayfa / GizliBilim / Uzay nedir ? Uzay hakkında bilmeniz gerekenler

Uzay nedir ? Uzay hakkında bilmeniz gerekenler

Öncelikle uzay nedir konusuna değinelim. Uzay; Dünya, gezekenler ve diğer gökcisimleri arasındaki sonsuz boşluğa denir. Uzay araştırmalara göre çok soğuk bir yerdir. Hesaplamalara göre yaklaşık -270 derecedir. Uzaydaki zaman konusunda değinecek olursak. Uzayda zaman diye bir kavram söz konusu değildir. Çünkü zaman insanların kendi algılarıyla yarattığı ve yaşamlarını kolaylaştıran bir kavramdır. Uzayda zaman yoktur.

Uzayın sınırı konusunda konuşacak olursak, birçok teori, araştırma ve teknolojik gelişmeye rağmen uzay sonsuz olarak bilinir. Bu sonsuz boşluğun tam sınırları bilinmemektedir. Fakat uzayda milyonlarca yıldızların ve gök cisimlerin olduğu tahmin edilmektedir.

Albert Einstein’ın bir araştırmasına göre uzay; elastike denilen bir dokuya sahiptir. İnsanoğlu uzayı her zaman merak etmiştir ve sürekli bir araştırma içerisinde bulunmuştur. Günümüzde gelişmiş devletler, devasa teleskoplar kurarak ve uzaya son teknoloji uyduları yollıyarak uzayın derinliklerine gitmeyi hedefliyor ve uzayın bütün sırlarını öğrenmeye çalışıyor. Ayrıca insanoğlunun uzayı merakı “astronomi” gibi bir bilimin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

evren

Uzay araştırmaları öncelikle uçaklar sayesinde yapılmıştır. 2.Dünya Savaşı’ndan sonra ise füzelerin büyük gelişme sayesinde çok genişlemiştir. Bu gelişme, insanoğlunun uzaya direk gitmesine ve incelemelerini uzayda daha ayrıntılı yapmasına yardımcı olmuştur.

İlk defa olarak 1957 yılında Ruslar uzaya bir “suni peyk” göndererek, insanoğluna uzay çağının kapısını açmıştır.
Uzaya araçların gönderilmesi işinin ardından, araştırmalar yine durmamış ve bu sefer yine Ruslar ikinci hedefe yönelmişler ve 1961 yılında ilk defa içinde insan olan uzay aracını uzaya yollamıştır. Bu olaydan sonra Amerikalılar ve Ruslar diğer insanlı uzay araçlarını uzaya göndermeye başlamıştır.

Uzaydaki boşluk mutlak bir boşluk olmayıp, çok az olsada “Plazma” denilen hidrofen gibi madde parçaçıkları bulunduğu söylenir. Hatta Evren’nin %95’i Plazma’dan oluştuğuda söylenmiştir. Sadece uzayda değil Dünya’da da birçok Plazma’dan oluşmuş madde vardır. Örneğin Ateş de bir Plazmadır.

Uzay araştırmalarında ki bir diğer konu da, meteorlardır. Bir kum zerresi kadar küçücük bir göktaşının uzay araçlarına çarpması, bir felakete sebep olabilir. Ve ne yazıkki buna karşı nasıl korunulacağı henüz bilinmemektedir.
Sonuç olarak; uzay kavramı ile ilgili günümüzde hayla araştırmalar sürmektedir. Araştırmalar geliştikçe sizleri bu konuda daha ayrıntılı bir şekilde bilgilendireceğiz.

Hakkında Gizliilim

ılgınızı cekebilir

Hafıza Teknikleriyle Edebiyat Tarih Coğrafya PDF İndir

Ygs ve Lys öğrencilerine özel hazırlanmış hafıza teknikleri ile ezber yöntemleri özel şifrelemeler bu pdf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir