Ana Sayfa / GizliBilim / Türkiyedeki Tuzlu Göller Marsta Yaşama Işık Tutabilir

Türkiyedeki Tuzlu Göller Marsta Yaşama Işık Tutabilir

Bilim vatandaşları, Türkiye’nin Göller Yöresi olarak hatıralan bölgesindeki fazla tuzlu göllerde hayatını sürdüren canlıların büyük ihtimal Mars’ta da yaşamda kalabileceklerini öne devam ediyor. Ekstrem koşullar dediğimiz şartlardan olan yüksek tuz konsantrasyonu, baziklik benzeri hayat gerekliliği altında yaşayabilen canlılar üstünde çalışmak, Mars ya da öbür yaşanabilir gezegenlerde yer alan mümkün mikrobik canlıların (tekrardan mümkün) biyolojilerini kavramaya destekçi olasıdır.

Bu önerme üst kısmına, Türkiye’deki mikrobiyologlar; Acıgöl, Salda ve Yarışlı göllerini kendilerine ev edinmiş türleri araştırmaya ve incelemeye koyuldular.

Ülkemizde yer alan bu üç gölün pH düzeyinin bazik kıymetlerde meydana geldiği ve 8.6 ile 9.5 aralarında değiştiği biliniyor. Soruşturmanın aşağı metni amaçlı bir mukayese inşa etmek durumundan Satürn’ün uydularından Enceladus’a bakabiliriz. Yüzey buzları altında olan okyanusun pH değerlerinin 9 ila 12 aralarında meydana geldiği tahmin ediliysilahlı kuvvetler.

66650-icerik

İstanbul Teknik Üniversitesi Yeraltı Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Nurgül Sert Balcı’nın liderlik ettiği denetim ile bundan önce Salda Gölü tortullarında keşfedilen ve Mars’taki hayat amaçlı gerekli olan biyolojinin araştırılmasında kullanılan Carnobacterium viridians benzeri diğer canlıların da benzer habitatlarda keşfedilebileceği düşünülüyor.

Mars’taki hayatın bir bağlamda belirteçleri olan bu canlılara ‘Mars bugs’ (Mars mikropları ya da Mars böcekleri) ismi veriliyor. Keşfedilen ya da keşfedilecek olan diğer canlılarla beraber Mars’ta ve/veya öbür büyük ihtimal gezegenlerde hayat amaçlı gerekli olan minimal biyolojinin anlaşılması amaçlı daha çok ipucu elde edilmiş olacak.

New Scientist’ten Andy Coghlan’ın haberine göre; Balcı ve benzer kısımda doktora talebesi olan Cansu Demirel’in, göl etrafında yer alan stromatolitlere benzer beyaz kaya oluşumlarının Mars’ta bulunabildiğini farklılık etmeleri, araştırmalarına esin kaynağı oldu.

Bu mineraller, mikroplar aracılığıyla salınan magnezyum ve kalsiyum karbonatın bir araya gelmesi ile oluşmuş göl tortullarıdır. European Geosciences Union dahilinde araştırmalarını Viyana’da sunan Demirel; ‘metallerin, etraftaki taşlardan göllere taşındığını ve bakterilerin onları -metabolizmaları sonucu- karbonata çevirdiğini’ belirtiyor.

Araştırma ile,keşfedilen türlerin Mars-benzeri hayat şartlarına bir tek ya da kombinasyonlarıyla ne türlü karşın koyabildikleri test edilmeye ve tanılanmaya çalışılıyor.

Hakkında Gizliilim

ılgınızı cekebilir

Hafıza Teknikleriyle Edebiyat Tarih Coğrafya PDF İndir

Ygs ve Lys öğrencilerine özel hazırlanmış hafıza teknikleri ile ezber yöntemleri özel şifrelemeler bu pdf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir