Ana Sayfa / Bilim İnsanları / Mars Toprağında Tarım Mümkün Mü?

Mars Toprağında Tarım Mümkün Mü?

Amerika Birleşik Devletleri’nin 2020’de Mars’a astronot yollama projesini açıklamasından itibaren pek çok tartışma konusu da peşinden gelmişti. Bunlardan biride astronotların yaşayacakları gıda problemi. Kızıl Gezegen’e gidecek olan astronotlar gerekli gıda malzemelerini yanlarında götürecek ancak uzun süreli görevin devam edebilmesi için mutlaka ürün yetiştirmeleri gerekiyor. Mars toprağında eğer yetiştirilebilirse ürünlerin sağlıklı olup olmayacağı ise insanların aklına gelen ilk soru.

 

Mars One

 

Hollandalı bilim insanlarından bu soruya ilk cevap geldi. NASA tarafından geliştirilen Mars toprağına benzer toprakta dört adet sebze ve tahılın tüketiminin sağlıklı olduğu tespit edildi. Yetiştirilen turp,bezelye,çavdar ve domates de insan sağlığına tehlike oluşturacak bulgulara rastlanmadı. 2013’ten bu yana 10 farklı sebze ve takıl üretimi gerçekleşmişti. Geriye kalan 6 sebze ve tahılda ise denemeler devam ediyor.

NASA Mars One projesinin 5-10 yıl içinde bitmesini bekliyor. Bu sebze ve tahılların Mars toprağında nasıl tepki vereceleri ise merak konusu.

 

 

Hakkında Gizliilim

ılgınızı cekebilir

Hafıza Teknikleriyle Edebiyat Tarih Coğrafya PDF İndir

Ygs ve Lys öğrencilerine özel hazırlanmış hafıza teknikleri ile ezber yöntemleri özel şifrelemeler bu pdf …

2 Yorumlar

  1. konu linkini görünce aklıma direk MARSLI filmi geldi 😀 bence mümkün

  2. marslı filminde mümkündü filmde mümkün olan her şey mümkün 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir