Ana Sayfa / Bilim / İnsan Zihni’nin 10 Özelliği

İnsan Zihni’nin 10 Özelliği

10. Deja Vu
‘Deja vu’ şu anda yaşadığımız bir vakası daha eskiden de görmüş veya yaşamış olma hissidir. Bir Takım zaman bir takım şeylerin daha eskiden hayatımızda var meydana geldiğini hissedebiliriz. Bu çeşit vakalarla beraber insanlar epeyce tuhaf, gizemli ve ürkmüş hissedebilirler. Bununla Beraber beynimizde beliren bir vakanın imgesini biz bundan önce yaşamış benzeri hissetsek de, esasında onu rüyamızda görmüş olma ihtimalimiz yüksektir ki bu dahi başlıbaşına tuhaf bir vaziyettir. Spiritüel kaynaklara yönelik ise yaşamda öğrenmemiz gerekli var olan olaylara daha eskiden ışıklı işaretler koyarız, daha eskiden koyduğumuz işaretleri hatırlamaya da Deja vu denir. Bu da “Deja vu” anlarımızda daha temkinli olmamız gerektiğine işaret eder.

9. Déjà Vécu
‘Deja Vecu’ kişilerin ‘deja vu’yu yaşadıklarını zannettikleri sırada ortaya çıkar. ‘Deja vu’ kişilerin bir şeyi bundan önce de görmüş olabileceği hissidir. ‘Deja vecu’ ise bir vakası daha eskiden bütün ayrıntılarıyla görmüş ve algılamış olmaktır. Ne var ki bu duygu o civarı kuvvetlidir ki, insanlar kokuların ve seslerin dahi aynı olduklarını düşünürler. Bununla Beraber ‘deja vecu’ esnasında kişiler az daha sonra başlarına ne geleceğini dahi ihtimal edebilme yetisine sahiptir. İlginç değil mi?

8. Déjà Visité
‘Deja visite’ diğerlerine yönelik daha az rastlanır bir vaziyettir. Bu mantık oyunu, mekanlarla bağlantılıdır. Yepyeni bir yere, mekana işaret eden gizemli, naturel olmayan bir aşinalık duygusu içeren. Bunun olanak dahilinde olmadığının farkında olsak dahi (nedeni ise burada bundan önce hiç bulunmadığımızın bilincindeyizdir), gene de bir şehre, manzaraya veya etrafa işaret eden kuvvetli bir aşinalık hissederiz. Bu da tekrardan spiritüel kaynaklara yönelik bize geçmiş yaşamlarımızda bu mekanlarda yaşamış olduğumuzu düşündürür. ‘Deja visite’ mekan ve coğrafik durumla alakalıyken ‘deja vecu’ fazladan zamansal bir olgudur.

7. Déjà Senti
“Deja senti” tümüyle zihinsel bir deneyimdir ve sezinlenen tanıdık bir haber içermez. Yaşandıktan daha sonra da deneyimleyen bireyin hafızasında uzunca süre kalmamaktadır. Deja senti aynı zamanda epilepsi hastaları aracılığıyla da deneyimlenen bir vaziyettir. Yapılmış Var Olan araştırmalarda bir epilepsi hastası, başka bir bireyin sesini duyduğu, bizzat kendisine düşündüğü veya aynı zamanda hem okurken aynı zamanda ses çıkarırken, her an deja senti yaşadığını belirtmiştir. Bu anormal vaziyetlerde hasta kişi, çoğunlukla aynı cümleleri ve kalıpları kurmaktadır: “evet”, “elbette”, “tabii ki” gibi… fakat bir dk ardından ne kelimeleri ne de kelimelerle dile getirdiği düşünceleri hatırlamaktadır. Ne var ki farklı var olan bu anormal vaziyetlerde hissettiği şeylerin ayrıntılarını hatırlamalarıdır.

6. Jamais Vu
De javu’nun zıttıdır. Fransızca ‘hiç görmedim.’ manasına gelir. Meydana Iştirak Eden bir vaziyetin, tamamıyla başka geldiği, adeta hiç yaşanmamış benzeri hissedildiği bir bellek yanılmasıdır. Birey kendini ani olarak bundan önce yer aldığı mekanlarda hiç bulunmamış, bundan önce konuştuğu insanlarla hiç konuşmamış benzeri hisseder (bu mekanlarda yer aldığı ve o vatandaşları tanıdığı halde).

5. Presque Vu
Presque vu’nun tam kelime ve mana karşılığı ‘dilimin ucunda’dır ve bir hali veya vakası yaşayacağınız hissine kapılmaktır.

4. L’esprit de l’Escalier
Fransızca’dan İngilizce’ye geçmiş bu kavramı Türkçe’de ‘merdiven nüktesi’ olarak adlandırabiliriz. Kendisine söylenmiş berbat bir lafa o sırada cevap veremeyip de; güzel, zekice bir cevap aklına fakat merdivenlerde iştirak eden adamın anlatıldığı hikaye bu terimi doğurmuştur. Kendisine acı bir biçimde söz koyulan ve bunun altında olan birinin durum geçip gittikten daha sonra “tüh, keşke şu şekilde deseydim, ne türlü da lafı gediğine koyardım” stilinde düşünmesidir. Sizlere de arada oldu değil mi?

3. Capgras Sendromu
Bu olayda birey yakınlarının veya serisinin, bazen de kendi tıpatıp benzerleri ile değiştirildiğine inanır. Bu düşüncenin, ortaçağdaki bebeklerin kaçırılıp yerlerine başkalarının koyulmasına veya modern zamanda uzaylıların insanlarla yer değiştirip bizler arasında yaşamaya çalıştığına işaret eden var olan inançla bağlantılı olabileceği ihtimal ediliyor. Bu durum çoğunlukla şizofrenlerde görülür ama başka rahatsızlıklarda da yaşanabilir.

2. Fregoli Sendromu
Sanrısal yanlış tanımlama rahatsızlıklarından biri var olan Fregoli Sendromu adını tanınmış kişi İtalyan oyuncu Leopoldo Fregoli’den almıştır. Bunun nedeni de, hastalığı önce geçiren bireyin, bir zamanlar kılık değiştirmesiyle tanınmış kişi oyuncu Fregoli aracılığıyla takip edildiğini belirtmesidir. Kadına yönelik, Fregoli, kadın nereye gitse onu takip ediyor, her defasında de farklı elbiseler ile kendisini gösteriyordu. Fregoli sendromunda hasta kişi, etrafındaki pekçok insanın esasında aynı insan olduğunu; ama farklı kılıklarda kendisini seyrettiğini düşünür. Bunun Için yönelik, “kılık ustaları”, hastanın çevresinde dolaşır ve hastayı takip eder. Fregoli sendromunda hasta kişi, bundan büyük hastalık duyar. Rahat hareket dahi edemez. Bir Çok Kez takip edildiği hissine kapılır.

1 .Prosopagnosia
Prosopagnosia, yüz körlüğü olarak da adlandırılan insan yüzleri tanıyamama ve ayıramama durumudur. Prosopagnostikler göz, burun, ağız benzeri yüzün her parçasını bir tek görebilmekle beraber birbirleri ile ilişkisini kuramamaktadırlar. Bu çeşit bir hastalığı var olan insanlar tanıyamadıkları vatandaşları veya objeleri kolay bir şekilde kavrayabilmek amacıyla parfümlerini koklama, saç şekillerini veya duruşlarını inceleme benzeri bir takım yollara başvururlar.

Hakkında Gizliilim

ılgınızı cekebilir

Mercedes-Benz’den Cenevre’de dünya lansmanı

Mercedes-Benz, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobilden hafif ticari araçlara, seri üretim araçlardan elektrikli konsept araçlara …

2 Yorumlar

  1. süper konu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir