Ana Sayfa / Bilim / Halley Kuyruklu Yıldızı

Halley Kuyruklu Yıldızı

Halley kuyrukluyıldızı (resmi adıyla 1P/Halley veya bu kuyruklu yıldızlar üzerine çalışmalar yapan Edmond Halley’e ithafen Comet Halley), her 76 yılda bir görünen kuyruklu yıldız.
Halley çıplak gözle görülebilen tek kısa periyodlu kuyrukluyıldızdır. Ek olarak, yörüngesini insan ömrü içerisinde tamamlayan çıplak gözle görülür tek kuyruklu yıldızdır. Halley kuyrukluyıldızı İç Güneş Sistemi’ne en son 1986 yılında girmiştir. Hesaplara göre 2061 yılında tekrar görülecektir.

Comet Halley and the Milky Way 21 March 1986.

1066 yılında görüldüğü Bayeux işlemesi’nde anılmıştır. 1682 yılında yeniden ortaya çıktığına dair kayıtlar bulunmaktadır. Kuyruklu yıldızın yörüngesini, adını aldığı Edmond Halley hesaplamıştır. Halley, hesapladığı yörüngenin 1531 ve 1607’de görülen kuyrukluyıldızlar ile çakıştığını saptadı ve bu kuyruklu yıldızların aynı kuyruklu yıldız olduğunu, 1758’de döneceğini öne sürdü. Bu varsayım doğrulandı ve kuyrukluyıldız 1758, 1835, 1910 ve 1986’da yeniden ortaya çıktı.
Hesaplamalara göre MÖ 12 yılında da görünen Halley kuyruklu yıldızının Hıristiyanlığın kutsal kitabı İncil’in Yeni Ahit’inde peygamber İsa’nın doğumu ile ilgili öykünün anlatıldığı İncil bölümlerinde göründüğü anlatılan Beytlehem yıldızı olduğu sanılıyor. Bu durumda sonradan saptanan miladi takvimin başlangıcı 0 yılında değil, MÖ 12 yılına düşmeliydihalley

Hakkında Gizliilim

ılgınızı cekebilir

Mercedes-Benz’den Cenevre’de dünya lansmanı

Mercedes-Benz, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobilden hafif ticari araçlara, seri üretim araçlardan elektrikli konsept araçlara …

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir