Ana Sayfa / Tarih / Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın yedi harikasını en güncel verilerle tarih meraklılarımız için hepsini ayrıntılı bir şekilde inceledik:

1) Keops Piramidi :

Antik eserlerin arasındaki Keops Piramidi, M.Ö. 2500’lü yıllarda Mısır Firavunu Khufu için yapılmış, adının bazı kaynaklarda Khufu Piramidi olarak geçtiğide bilinmekte. Keops Piramidi Mısır’ın  Kahire başkentinde Giza bölgesinde bulunmakta ve Gizadaki piramitlerin arasındaki en büyük piramittir. Uzunluğu 137 metre, genişliği  922 metre. Keops Piramidi günümüze kadar ulaşabilmiş ve dünyanın yedi harikası listesindeki inşa edilmiş ilk yapıdır.

 

 

2) Babil’in Asma Bahçeleri :

Keops’dan daha eski olduğu düşünülen bu yapı M.Ö 605’ Babil Kralı Nebukadnezar tarafından inşa edilmiş ve bu yapının nerede olduğu bilinmemektedir nedeni ise Babil’in Asma Bahçelerine ait kesin bir arkeolojik bulgunun olmamasıdır. Sonradan bulunan 1900-1917 yılları arasında Alman arkeolog Koldewey’in başkanlığındaki bir heyet araştırmalarında önemli şeylere ulaşmış ve bu verilerle bahçeler kat kat sıralanmıştır. Yapının yapılış amacı inanışa göre Babil kralının eşi Semiramis memleket hasreti çekmesinden dolayı mezopotamya’nın kurak topraklarına karşın bu sulak ve yeşil bahçeli alanı yapmış.

 

 

3) Zeus Heykeli :

Milattan Önce 5. Yüzyıl’da inşa edilen heykel Yunan Tanrısı Zeus için yapılmış eser şu anda bulunmamakta bir yangın sonucunda zarar görmüş ve yok olmuş heykel 12 metre yüksekliğe sahip Dünyanın 7 harikası içerisinde yer almayı başarmış.

 

 

 

 

 

4) Rodos Heykeli :

Rodos heykeli Güneş Tanrısı Helios için inşa edilmiş fakat yapıldıktan hemen sonra bir deprem sonucu hasar görmüş ve bu hasar onarılamayınca günümüze kadar ulaşamamıştır yapım tarihi Milattan Önce 3. yüzyıl ve 32 metre yükseliğe sahipti.

 

 

 

 

 

 

 

5) İskenderiye Feneri :

Yapım tarihi Milattan Önce 290 olarak bilinen fener Dünyanın en yüksek feneridir fakat günümüze kadar ulaşamamıştır. Fenerin  yüksekliği 156 metredir.

 

 

 

 

 

6) Bodrum (Halikarnas) Mezarı :

Bodrum kralı olarak bilinen Kral Mausollos’un Mezarıdır inşa edilen mezarın 16.yüzyıla kadar korunduğu fakat haçlı seferlerinden dolayı bölgeye gelenler mezardaki yapıları kullanarak  Bodrum Kalesi’ni inşa ettiler.Mezarın yapım tarihi ise Milattan Önce 350 olarak bilinmekte ve yapıldığı yer ise bodrum.

 

 

 

7) Artemis Tapınağı :

Artemis tapınağının yapım tarihi Milattan Önce 550 olarak bilinmekte ve tapınak günümüze kadar ulaşamamıştır yapım süresi 120 yıl sürmüş ve mermerden yapılmıştır.

Hakkında Gizliilim

ılgınızı cekebilir

Sürüngen Şeytânîler Ve İnsanlar

Reptilian Humanoid and Illuminati (Sürüngenler ve İnsanlar) Reptilian ve Anunnaki Irkları Sürüngenler doğa üstü güçlere sahip …

Bir yorum

  1. Çok teşekkürler bilgilendirici bir konu olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir