Ana Sayfa / GizliBilim / 5 Bin Yıllık Cüce Şehri Keşfedildi

5 Bin Yıllık Cüce Şehri Keşfedildi

Tam 5 bin yıllık olan bu güne kadar gizli kalan cüce şehri keşfedildi :

İran’da Horasan eyaletinin güneyinde Geçtiğimiz günlerde cücelerin içinde bulunduğu adı Makhunik durumda olan 5 bin senelik antik tek kent yer aldı.

Horasan’ın komşu eyaleti durumda olan Kirman’daki Şahdad kentinin 100 km doğusunda yer alan antik kente ilişkin tek bir sürü kez yepyeni artıklar menfaatilmaya da aynı ritimde devam ediliyor. Antik cüceler kenti Makhunik, 1946’ya civarı rastgele tek uygarlığın yaşamadığı tahmin edilen Lut Çölü’nün merkezine 60 km uzaklıktaki tek alanda Tahran Üniversitesi Coğrafya Fakültesi aracılığıyla keşfedildi. Antik şehirteki yapıların artıkları Jonathan Swift’in dünyaca populer Romanı “Güliver’in Gezileri” kitabında yer alan ve cüceler ülkesi olarak geçtiğimiz Liliput Şehri’ni ya da J.R.R. Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” kitabıyla filmindeki Hobbitlerin köyünü andırıyor.

En eskiyen metal bayrak

Arkeologların yaptığı izahlara yönelik, Makhunik antik ilinin Sümer mitolojisinde geçtiğimiz 2 mistik krallıktan biri durumda olan Uruk krallığının Aratta medeniyetine ilişkin tek kenti meydana geldiği ve cüce kişilerin burada M.Ö. 6000 seneninden beri içinde bulunduğu tahmin ediliyor. Ilde keşfedilen ufak boyutlu yapılar da bu inanca ispat olarak gösteriliyor. Makhunik şehrinde yer alan yapılar aralarında atölyeler, konut bölgeleri ve mezarlıklar yer ediniyor. 800’den tek sürü antik mezar da kazı evreleri esnasında meydana menfaatildı. Bu yapıların tümü ve öbür otomobil gereçler yalnızca ufak kişilerin içine sığabileceği şekilde geliştirilmiş. Alanda yapılmış durumda olan çalışmalarda kahenkcular, esnaflar ve çiftçilerin içinde bulunduğu tek takım aşağı bölgeler de keşfedildi. Bununla Birlikte insaniyet tarihinin en eskiyen metal bayrağı bu antik şehirte meydana menfaatildı.

594

16-17 yaşında, 25 santim

2005’te yer alan 25 cm boyundaki mumyalanmış tek cüce, cüceler kenti kuramsine en mühim ispat olarak gösteriliyor. Cüce cesedi, kazı yapan 2 kaçakçı aracılığıyla bulunmuş ve 3 milyon dolara Almanya’da satmaya çalıştıkları sırada ele geçirilmişti. Arkeologlar, cücenin cesedini inceledikten ardından, cesedin naturel prosedürlerle mumyalanmış olabileceğini kaydetmişti. Mumya üstünde yapılmış durumda olan biyolojik çalışmalar sonucu olarak, cücenin can verdiğinde 16-17 yaşlarında meydana geldiği tahsis edilmişti.

Hakkında Gizliilim

ılgınızı cekebilir

Felsefe Kitapları Pdf İndir

Felsefeci düşünürcülerimiz için özel olarak hazırladığımız dev felsefe kitap arşivimiz pdf olarak bütün kitapları ücretsiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir